Czym jest AGV?
AGV (z angielskiego Automated Guided Vehicle) to autonomiczny wózek widłowy, który został zaprojektowany do wykonywania zautomatyzowanych operacji transportowych i manipulacyjnych w różnych zakładach przemysłowych i magazynach. Wózek AGV jest wyposażony w system nawigacyjny, który umożliwia mu poruszanie się bez udziału człowieka i wykonywanie określonych zadań.
Najczęściej wózki AGV są wykorzystywane do realizacji powtarzalnych zadań transportowych, takich jak transport palet, kontenerów lub innych materiałów na z góry określonej trasie.
Kluczowe cechy technologii AGV
O rosnącej popularności technologii AGV w warunkach przemysłowych decyduje szereg cech tego rozwiązania, które w sposób bezpośredni wpływają na optymalizację i podniesienie efektywności danych procesów, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ich obsługi. Wśród kluczowych cech AGV na uwagę zasługują m.in.:
-
Autonomia
AGV jest zdolny do samodzielnego poruszania się po terenie, wykrywania przeszkód i unikania kolizji dzięki zastosowaniu różnych technologii, takich jak czujniki, kamery, lasery, czy GPS. Wciąż możliwe jest również sterowanie wózkami AGV przy pomocy fizycznych elementów, takich jak pętla indukcyjna czy pętla magnetyczna.
-
Programowalność
Wózki AGV można zaprogramować w taki sposób, aby wykonywały określone zadania. Do najczęściej obsługiwanych przez AGV zadań zalicza się przemieszczanie materiałów z jednego punktu do drugiego, załadunek i rozładunek towarów, a nawet wykonywanie określonych czynności manipulacyjnych.
-
Skalowalność
Firmy mogą dostosowywać liczbę i rodzaj urządzeń AGV do swoich potrzeb, co pozwala na elastyczne zarządzanie operacjami logistycznymi i produkcją. Co ważne, zaplecze techniczne może zostać w dowolnym momencie rozbudowane o kolejne urządzenia, które mogą wspólnie obsługiwać rozbudowany proces lub pracować niezależnie od siebie.
-
Optymalizacja trasy
Zależnie od zastosowanego sterowania oraz specyfiki ciągów komunikacyjnych w obsługiwanym obiekcie wózki AGV mogą wybierać najbardziej optymalne trasy transportu, co przyczynia się do oszczędności czasu i zasobów.
-
Bezpieczeństwo:
Wózki AGV są wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pozwalają na unikanie kolizji z ludźmi i innymi pojazdami. W praktyce oznacza to możliwość bezpiecznej i bezkolizyjnej współpracy wszystkich systemów i pracowników niezależnie od powierzchni, organizacji czy układu obiektu.
-
24/7 działanie
Autonomiczne wózki AGV mogą pracować przez całą dobę, co pozwala na ciągłą produkcję i obsługę.
Zastosowanie technologii AGV
Wózki widłowe AGV znajdują zastosowanie w wielu branżach. Z ich zalet korzystają przedsiębiorstwa produkcyjne, przemysł spożywczy i farmaceutyczny, obiekty logistyczne i magazynowe, a także wiele innych sektorów, w których istnieje potrzeba automatyzacji transportu i manipulacji materiałami. Dzięki wszechstronności i zdolności do zwiększania efektywności operacji technologia AGV zyskuje coraz większą popularność i jest coraz częściej implementowana w różnego rodzaju obiektach – nowopowstających i modernizowanych.