Wynajem, serwis i sprzedaż wózków widłowych i podestów nożycowych
Po co kupować? Lepiej wynajmować

adres:

ul. Róży 11, 05-090 Falenty Nowe, Polska

Rodzaje wózków widłowych – podział i klasyfikacja

Wózki widłowe to chętnie wykorzystywane urządzenia, niosące pomoc w magazynach, halach sklepowych, firmach wytwórczych i wielu innych zakładach pracy. Wykorzystujemy je zarówno w realizacji bieżących procesów jak i do wykonywania specjalistycznych zadań. Wybór konkretnego modelu wózka widłowego jest sprawą niezwykle ważną – jego najważniejsze parametry użytkowe powinny zostać dostosowane do zamierzonego sposobu i miejsca wykorzystania. W naszym krótkim wprowadzeniu przybliżamy temat klasyfikacji wózków widłowych oraz podpowiadamy jakie warianty tych urządzeń można wykorzystać w swojej firmie.

Wózki widłowe a rodzaj napędu

Najważniejszym kryterium jest rodzaj napędu wózków widłowych, które mogą być zasilane pracą ludzkich mięśni, elektrycznie lub spalinowo. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. paleciakami, wózkami popychanymi lub ciągniętymi przez swojego operatora. Wózki zasilane elektrycznie odznaczają się cichą i bezpieczna pracą, także w pomieszczeniach zamkniętych. Wózki spalinowe mogą być natomiast wyposażone w silnik (benzynowy lub diesla) i przeznaczone są do wykorzystania głównie na zewnątrz pomieszczeń. Ponadto dostępne są wózki widłowe reach truck o napędzie gazowym, o dość uniwersalnym zastosowaniu.

Typ opon w wózkach widłowych

Wyróżniamy dwa główne typy opon wykorzystywanych w wózkach widłowych. Pierwszy tworzą opony pneumatyczne nazywane też dętkowymi, wypełnione powietrzem, gwarantujące optymalną przyczepność do nierównego podłoża oraz lepszą amortyzację w czasie pokonywania trasy. Drugi typ to opony bezdętkowe, nazywane też pełnymi lub monolityczno-kauczkowymi. Wykonane zostały z gumy lub materiału o podobnych właściwościach, co gwarantuje dużą odporność na przebicia na twardej powierzchni.

Nośność wózków widłowych

Wózki widłowe tcm mogą być przeznaczone do pracy z różnymi obciążeniami, co koniecznie należy uwzględnić w swoich planach zakupowych. Wyróżniamy pod tym względem klasę wózków lekkich, których nośność wynosi maksymalnie 2-3 tony. Obok nich znajdują się wózki widłowe o średniej nośności w przedziale od 3 do 7 ton. Najbardziej wydajne są wózki przeznaczone do najcięższych ładunków, o nośności na poziomie od 7 do nawet ponad 20 ton.

Sposób podnoszenia i zastosowanie wózka widłowego

Istotny jest podział według sposobu podnoszenia wózka widłowego, pozwalający nam wyróżnić urządzenia unoszące i podnośnikowe. Do pierwszej kategorii zaliczają się wózki widłowe przeznaczone do transportu towarów na krótki dystans i składowania na wysokości podłoża. Wózki podnośnikowe pozwalają podnieść ładunek na określoną wysokość i swobodnie nim manewrować. Służą tym samym do składowania towarów na regałach.

Wyróżniamy także wózki wysokiego składowania, pozwalające na obsługę regałów sięgających nawet kilku metrów. Wózki takie wyposażone są w specjalny maszt, gwarantujący całkowite bezpieczeństwo i stabilne manewrowanie ładunkiem. Wózki te występują w wariantach bocznych oraz reach truck, różniących się m.in. konstrukcją i położeniem operatora.

BiLift Polska
Poprzedni wpis
Opłata paliwowa – aktualizacja 17.11.23
Następny wpis
Czy warto inwestować w wózki paletowe elektryczne?